Bu Haber 8 yıl önce eklendi.
Bu habere 0 benzer içerik eklendi.
Bu habere 0 Karşıt içerik eklendi.
Bu haberi 0 kişi beğendi.
4+4+4 kavga dövüş geçti

Yaklaşık bir haftadır görüşmeleri devam eden yasa teklfi CHP'li ve AKP'li milletvekillerinin kavgalarının arasında 40 dakika içerisinde komisyondan geçti.

TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve SporKomisyonu'nda AK Parti milletvekilleri ile CHP'li milletvekilleri arasında kavga çıktı. Yaşananbüyük arbedeye rağmen kamuoyunda 4+4+4olarak bilinen ve zorunlu eğitimi bölünmüş olarak 12 yıl çıkaran kanun teklifi kabul edildi.

Eğitimde 4+4+4 düzenlemesinin görüşüldüğü Milli Eğitim Komisyonu’nda büyük gerginlik yaşandı. AK Partililer 100 civarında milletvekili ile olası bir işgale karşı kürsü önünde barikat kurdu. Büyükgerginliğin yaşandığı olaylar sonrasında basın açıklaması yapan Komisyon Başkanı Nabi Avcı, görüşmeler sırasında CHP'li milletvekillerin komisyonu çalıştırmak istemediğini söyledi. Avcı, görüşmeler sırasında kendisine atılan bir bant kesiciyi de kameralara gösterdi.

 

CHP'LİLER OTURACAK YER BULAMADI


Görüşmeler sonrasında CHP milletvekillerinin oturacak yer bulamaması üzerine kavga çıktı.  Ak Parti'li ve CHP'li milletvekilleri birbirlerini yumruklarken, CHP'li Altay  dengesini kaybederek yere düştü.

Komisyonda, önceden gelen Ak Parti milletvekilleri koltuklara oturarak,  toplantının açılmasını beklemeye başladı. Toplantı salonuna gelen CHP milletvekilleri, oturacak yer olmadığını görünce, CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, “komisyon işgal edilmiş” diye  bağırdı.

CHP milletvekillerinin salona girmemesi nedeniyle tartışma büyüdü. Bu arada, Ak Parti milletvekilleri ve Komisyon Başkanı Nabi Avcı,  kameramanların dışarıya çıkmasını istedi.

KAMERAMANLAR SALON DIŞINA İTİLDİ

Toplantı salonun girişinde bekleyen CHP'li milletvekilleri çıkmalarını  engelleyince, bazı Ak Parti milletvekilleri kameramanları iterek salondan çıktı.

Yumruklaşma sırasında, CHP Sinop Milletvekili Engin Altay, dengesini kaybederek yere düştü. Altay'ın yerde, Ak Parti milletvekilleri tarafından  tekmelendiği iddia edildi.

Bazı Ak Parti milletvekillerinin kavga sırasında, “12 saat kitap  okursanız böyle olur” dediği duyuldu.

Gerginlik sürerken, Komisyon Başkanı Nabi Avcı'ya sert bir cisim  fırlatıldı. Cismi eline alan Avcı, basın mensuplarına, gösterdi.

Kavga devam ederken, komisyon uzmanı kanun teklifin maddelerini okumaya  devam etti. “Söz istiyoruz” diye bağıran muhalefet milletvekilleri, “Kahrolsun  faşizm”, “AKP diktatörlüğü sona erecek”, “Gün gelecek, devran dönecek, AKP  halka hesap verecek” diye slogan attı.

İNCE: PARLAMENTER DEMOKRASİ FİİLEN SONA ERMİŞTİR

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, TBMM Milli  Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonundaki kavgayı değerlendirirken,  “Parlamenter demokrasi fiilen sona ermiştir. Bu iş bitti” dedi.

İnce, TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonundaki kavganın  ardından, CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi ve milletvekilleriyle birlikte  TBMM'de basın toplantısı düzenledi.

“Yere düşmüş arkadaşımıza tekme atan bir ş....siz vardı” ifadesini kullanan İnce, “Hangi mahkeme ne yapıyorsa yapsın. İnsanlıktan nasibini almamış  mahluklar” diye konuştu. İnce, şöyle devam etti:

“AKP'liler, 'bizim çoğunluğumuz var, sizi konuşturmayız, gerekirse  döveriz' diyorlar anlayacağınız. Milletvekili dövüyorlar, gazeteci dövüyorlar.  Burada bizim can güvenliğimiz de kalmadı. Yüreği olan herkese sesleniyorum; CHP burada. Bunlara ezilmeyeceğiz, pes etmeyeceğiz. Parlamenter demokrasi fiilen sone  ermiştir. Bu iş bitti.”

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi ise “Bugün çoğunluğun zorbalığının TBMM ve Türk milletinin tarihine geçirildiği gündür. Bugüne kadar ben AKP'nin  eğilimini 'otoriter eğilim, otoriter rejim' olarak tanımlıyordumama otoriter rejim AKP'yi tanımlamakta artık yetersiz kalmıştır, onun da ötesine geçmiştir.  CHP bu teklifin peşini bırakmayacaktır” dedi.

CHP milletvekilleri daha sonra, “kahrolsun faşizm” şeklinde slogan  attı,

KAVGA SÜRERKEN OYLAMAYA DEVAM EDİLDİ

Komisyonda hareketlilik sürerken teklifle ilgili maddelerin oylamasına devam edilmesi dikkat çekti. Yaklaşık yarım saat süren oylama sonucu teklif Komisyon'da kabul edildi.

MHP'Lİ ŞANDIR: TEKLİF GAYRİMEŞRU 

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, TBMM Milli Eğitim Komisyonunda kabul edilen teklifin gayrimeşru olduğunu söyledi.

TBMM Milli Eğitim Komisyonunun MHP'li üyeleriyle birlikte basın toplantısı düzenleyen Şandır, yaşananların kabul edilemeyeceğini belirterek, 'TBMM'nin şahsiyetine, Türk demokrasisine ve Türk milletine hakaret edilmiştir. Bunun sorumlusu ve müsebbibi AKP iktidarı, başta Başbakan Erdoğan ve AKP yöneticilerdir” dedi.

Türk milletinin geleceğini şekillendiren bir düzenlemenin Komisyon görüşmelerinin yarım saat içindetamamlandığını anlatan Şandır, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Başbakan'ın talimatıyla AKP milletvekilleri bir fiili durum yaratmış; bizlerin komisyon başkanına ulaşmamızı engellemişlerdir, komisyon üyesi arkadaşlarımızın söz taleplerine yanıt vermemişlerdir. Bugün kabul edilen teklif gayrimeşrudur. İçtüzüğün amir hükümlerine göre görüşülmemiştir, Teklifin Genel Kurula indirilmesi gayrimeşru olacaktır. Bu konuda sorumluluk Sayın Cemil Çiçek'e aittir, TBMM'de milletin iradesi çiğnenmiştir. Bu despotizmdir, tek adam yönetiminin dayatmasıdır. MHP olarak bunu asla kabul etmeyeceğiz. Bu sonucu kabul etmeyeceğiz, Komisyonunu bu kararını yok sayacak ve bu çirkinliği milletimize anlatacağız.”

MHP Grup Başkanvekili yarın Meclis Başkanı'nı ziyaret edecek. 

HALAÇOĞLU: İSTİFA EDECEĞİM

MHP Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu da salonda yaşananlara tepki göstererek arkadaşlarına “Rezillik. Galiba milletvekilliğinden istifa edeceğim. Böyle rezaletin içinde yer almak istemiyorum” dedi.

MECLİS BAŞKANI ÇİÇEK YORUM YAPMADI

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Anayasa Platformu Türkiye Konuşuyor Toplantıları'nın 7'ncisi için bulunduğu Antalya'dan ayrılırken havalimanında  Milli Eğitim Komisyonu'nda yaşanan gerginlikle ilgili "Ak Partili ve CHP'li milletvekilleri arasında arbede yaşanıyormuş?" sorusu üzerine, "'Muş' üzerine bir açıklama yapmam. Gerçeği bilmem lazım" dedi.

10 yaşında imam hatip

- Ak Parti’nin, 8 yıllık kesintisiz zorunlu eğitim yerine 12 yıllık kesintili zorunlu eğitim getiren yasa teklifi ile 8 yıl ikiye bölündü. Eski sistemde öğrenci 8 yılı bitirmeden okuldan ayrılamıyordu. Yeni sistem şöyle:
- İmam hatip liseleri başta olmak üzere meslek liselerinin orta kısmı yeniden açılacak. Yeni sistemle ilköğretim 4’üncü sınıftan sonra 10 yaşındaki bir öğrenci imam hatip lisesine geçebilecek. 2’nci kademe ilköğretim okulları ortaöğretim programlarıyla ilişkilendirilecek. MEB’in, imam hatip liselerine yönelik 2’nci kademe okullar açması yönetmelikle mümkün olacak.
-  İlkokul 4’üncü sınıftan sonra öğrencilere seçimlik dersler adı altında istedikleri alanda ders seçme imkanı sağlanacak. MEB Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı’nın hazırlayacağı seçmeli ders programıyla, Arapça, Kuran dersleri de seçmeli ders olacak. Aleviler, Süryaniler, Hıristiyanlar ve Museviler için de seçmeli din dersleri getirilecek. Komisyonda, ilgili madde, Kürtçe’nin seçmeli ders olacağı yorumuna da yol açtı. Yasa teklifinin 3’üncü maddesindeki okul kurma tanımı aynı zamanda müfredat bütünlüğü olarak düzenlenecek. Genel bir lisede aynı zamanda meslek lisesi veya meslek ortaokulu programları da yer alabilecek.
- Teklifle, öğrenci 8’inci yıldan sonra isterse açıköğretime geçebilecek. Hangi programların açık öğretimle ilişkilendirileceği ve zorunlu eğitim kapsamına alınacağı Bakanlar Kurulu’nca belirlenecek. Böylece 8’inci sınıftan sonra türbanlı öğrencilerin, açıköğretim aracılığıyla okumalarının ve Kuran kurslarına gitmelerinin vizesi de Bakanlar Kurulu’nun kararına bağlı olacak.
-  Okul öncesi eğitim zorunlu hale getirilmedi. Ancak ilköğretime başlama yaşı 6’dan 5’e çekildi. Eğitim çağı da 6-13 olarak düzenlendi. Liseler 2012-13’ten itibaren zorunlu olacak. Bakanlar Kurulu zorunlu eğitimin başlamasını 1 yıl erteleyebilecek. Üniversiteye girişte uygulanan katsayılar kaldırıldı. Okul başarı puanları da yeniden düzenlendi. Adayların sınav puanına eklenen en düşük okul başarı puanı 12’den 30’a yükseltildi. Enyüksek puan ise 60 olarak kaldı.  
-  Akşam açıklama yapan AK Partili Fikri Işık ise, “72 ayını doldurmayan hiçbir yavrumuz okula başlamayacak. 5 yaşında ilkokul yok” diyerek kabul edilen teklifte düzeltme yapılacağını söyledi.

 

chlamydia testing open signs of chlamydia for men
gonorrhea treatment symptoms link free std testing boston
cell phone spy blog.fetish-kinks.com spy apps free
cell phone spy blog.fetish-kinks.com spy apps free
how to get tested for hiv symptoms for hiv/aids history of aids
my boyfriend cheated on me with my mom unfaithful husbands all wives cheat
i cheated on my wife now what thesailersweb.com your wife cheated on you
my girlfriend cheated on me with her ex my girlfriend cheated on me with her ex i want my girlfriend to cheat
i cheated on my how could my husband cheated on me why my husband cheated on me
cheat on wife thesailersweb.com how married men cheat
cheat on wife thesailersweb.com how married men cheat
will my husband cheat percent of women that cheat women who cheat on their husbands
reasons married men cheat go wife cheated
reasons married men cheat wifes who cheat wife cheated
why women cheat in relationships women cheat on men married cheat
naughty adult stories adult sex stories adult stories anal
hot sex stories of tamilnadu sex change stories tamil sex stories en antharangam
My girlfriend cheated on me tfswhisperer.com affair dating sites
printable coupons free walgreens coupon code photo photo deals walgreens
pharmacy discount network site prescription drug coupon
women who cheat on husbands I cheated on my girlfriend reasons why husband cheat
abortion pill for sale abortion complications latest you can get an abortion
abortion pill for sale emergency contraception latest you can get an abortion
spy on a cell phone blog.bjorback.com software to spy on cell phones
promo code walgreens open prescription drug discount cards
promo code walgreens open prescription drug discount cards
coupon rite aid go printable coupons free
discounts on prescriptions free coupons online living rich with coupons rite aid
walgreens deals this week volkankarakaya.com walgreens coupons deals
rite aid krazy coupon lady click rite aid pharmacy application
rite aid krazy coupon lady blog.myexpensesonline.co.uk rite aid pharmacy application
albuterol (salbutamol) 4mg mealmixer.com cephalexin 750mg
dapoxetine 30mg lasix 40mg inderal 20mg
imitrex 50mg viagra 150mg flagyl pill
flagyl 200mg click dapoxetine pill
coupon for free rx discounts discounts on prescriptions
coupon for free printable free coupons discounts on prescriptions
suction dilation and curettage link cpt code for dilation and curettage
suction dilation and curettage printable coupon codes cpt code for dilation and curettage
renova blog.lakerestoration.com clomiphene 50mg
renova blog.lakerestoration.com clomiphene 50mg
prescription discount coupons read drug coupons
manufacturer coupons for prescription drugs link prescription drugs coupons
coupons for prescription medications viagra discount coupons online new prescription coupons
viagra savings and coupons viagra online coupon free viagra coupons
coupon prescription gallaghermalpractice.com pfizer coupons for viagra
free viagra coupon 2016 floridafriendlyplants.com viagra coupon card
prescription coupon drug coupons prescription savings cards
coupons prescriptions free discount prescription card viagra free coupon
abortion pill abortion pill abortion pill
can i take celexa with paxil canitake.net can i take celexa with paxil
can i take antabuse and naltrexone can i take antabuse and naltrexone can i take antabuse and naltrexone
can i take antabuse and naltrexone can i take antabuse and naltrexone can i take antabuse and naltrexone
can i take antabuse and naltrexone can i take antabuse and naltrexone can i take antabuse and naltrexone
can i take antabuse and naltrexone can i take antabuse and naltrexone can i take antabuse and naltrexone
forest patient assistance click bystolic coupon voucher
cialis coupon cialis coupon cialis coupon
abortion pill abortion pill abortion pill
abortion pill abortion pill abortion pill
cialis coupon cialis coupon cialis coupon
abortion pill abortion pill abortion pill
abortion pill abortion pill abortion pill
bystolic coupon card linzess patient assistance
bystolic coupon card linzess patient assistance
cialis dosage for bodybuilding go cialis dosage options recreational use
acheter viagra generique pas acheter viagra generique pas acheter viagra generique pas
side effects of viagra tablets viagra for sale uk online viagra buy
cheapest place to buy viagra online viagra for sale uk buy viagra
free prescription discount cards site new prescription coupons
cialis online coupon site cialis.com coupon
prescription drugs discount cards go cialis coupons printable
prescription drugs discount cards go cialis coupons printable
copay cards for prescription drugs go cialis coupon 2015
discount drug coupon blog.suntekusa.com cialis coupon code
free cialis coupon go cialis coupon codes
cialis.com coupon prostudiousa.com cialis trial coupon
cialis.com coupon cialis free coupon cialis trial coupon
cialis.com coupon prostudiousa.com cialis trial coupon
free cialis coupon 2016 online cialis coupons coupons for prescription drugs
augmentin iv arbot.cz augmentin sirop
augmentin iv arbot.cz augmentin sirop
furosemide open furosemide actavis 500 mg stofnaam
mpa in n/mm2 blog.bjorback.com mpa
atrovent indication nufactor.com atrovent notice
atrovent indication go atrovent notice
bonviva injectable read bonviva prime
amoxicillin 750 amoxicillin dosierung amoxicillin 500
stalevo carbidopa levodopa entacapone levodopa carbidopa entacapone sandoz levodopa carbidopa entacapone sandoz
adalate map adalate adalate
ciprofloxacin ciprofloxacin alkohol cypromix
ciprofloxacin crownlimos.ca cypromix
metformin kaufen go metformin lich
micardis plus 80 go micardis 80 mg
zentel liquido zentel zentel onofre
free discount prescription cards prescription drug cards free discount prescription card
enalapril efectos secundarios chamceul.ind.ws enalapril precio
prescription discounts cards go coupon for free cialis
euthyrox 88 areta.se euthyrox 100
depression after abortion link is there a pill for abortion
naltrexone for opiate addiction http://naltrexonealcoholismmedication.com/ naltrexone for alcohol cravings
Haberin Kaynağı : Mynet.com II Bu haber 970 kere okundu.